Why do we use more water in summer than in winter?

Grade level:  3rd – 5th grades

Skills: Line graphs

Related environmental issues: Water

The line graph below shows the average daily household water use per person in California in 2016.

Screen Shot 2017-10-03 at 11.22.18 AM

  1. In what season did a person in California use the largest amount of water?
  2. On average, a person in California used 85 gallons of water per day in 2016. In what months, did average Californians use about 85 gallons of water per day?
  3. In which month did a person in California use less amount of water per day, January or December?
  4. Between which two consecutive months did average water use increase the most?
  5. People use the largest amount of water in July and August in most of the states. Why do you think more household water is needed in those months?  Select all of the answers that apply. A) Rising outdoor water use for lawn and landscape watering B) Running the water to avoid freezing water pipes C) Increasing water use for outdoor water activities

 

Sources: California Water Boards, 2017. Fact Sheet (February 8, 2017)

 

Answer keys

  1. summer
  2. May
  3. January
  4. May and June
  5. A and C

 

How much energy and money do new light bulbs save?

Grade level:  4th – 5th grades

Skills: Multiplication

Related environmental issues: Energy

The table below shows how much electricity each light bulb uses to light your room in 1 year.

screen-shot-2017-02-09-at-2-51-58-pm

  1. Your house has 30 light fixtures. How much electricity do you use during a year if you use a regular light bulb for each light fixture?
  2. How much electricity do you use during a year if you use an energy saving light bulb for all of each light fixture?
  3. How much electricity can you save if you replace all of the 30 regular light bulbs with energy saving light bulbs?
  4. Say the average price of 1kwh-electricity in your area will be 9 cents for the next year. How much money does your family save for electricity in a year if you replace all of the 30 light bulbs with energy saving light bulbs now?

 

__________________________________________________________

Answer keys

  1. 200 x 30 = 6,000 (kwh)
  2. 60 x 30 = 1,800 (kwh)
  3. 6,000 – 1,800 = 4,200 (kwh)
  4. 4,200 x 9 = 37,800 (cents) = 378 dollars