Gasoline prices in mid-February

Grade level: 4-5th grades

Skills: Subtraction (decimals)

Related environmental issues: Energy

The average gasoline price in the entire United States was $1.724 per gallon in mid-February, 2016. The average gasoline price in the Midwest region was $1.522 in the same period of time.

1.What was the difference between the gas price in the Midwest region and the average gas price in the US per gallon?

2.The average gasoline price in the West region was $2.217 per gallon in mid-February. By how much was the price in the West higher or lower than the price in the Midwest?

3.The average gasoline price in the United States was 3.326 in mid-February, 2015.  How much did the average gasoline price per gallon in the US change over the year?

Source: US Energy Information Administration

—————————————————————–

Answer keys

1.$0.202 (1.724 – 1.522 = 0.202)

2.$0.695 (2.217 – 1.522 = 0.695)

3.$ 1.602 (3.326 – 1.724 = 1.602)

How much can you save by saving electricity?

Grade level: 4 – 5th grades

Skills: Multiply Decimals

Related environmental issues: Energy

Area level: State

Alayna lives in Pennsylvania. The electricity price in where she lives was 14.4 cents for one kilowatt hour (kWh) in both November and December 2015.

1.Alayna’s family uses 910 kWh per month, which is very close to the average in the United States. How many dollars did Alayna’s family pay for electricity in November?

2.The average electricity price in the United States was 12.7 cents per kWh in November. How many more dollars did Alayna’s family pay for electricity than the average for 910 kWh?

3.Alayna learned that she can save electricity by adjusting home’s thermostat to 68 °F during winter and she followed the advice. In December, she found that her family could save electricity by 90 kWh. How many dollars did her family save because of the Alayna’s effort?

4.They decided to keep their thermostat at 68 °F during winter and at 78 °F during summer, and her family could save 90 kWh each month. How many dollars can Alayna’s family save in a year?

Source: US Energy Information Administration & EIA 

 

——————————————————-

Answer keys

1.$ 131.04 (910 x 14.4 = 13,104) Between 2010 and 2011

2.$15.47 (910 x 12.7 = 11,557 cents ; $131.04 – $115.57 = $15.47

3.$12.96 (90 x 14.4 = 1,296 cents)

4.$ 155.52 (12.96 x 12 = 155.52)